• Makatu Roni

הירח - הלבנה - פרק 1קצת על הירח, היחס שלו לשבת, על הקונספירציות סביבו, הקדושה, הייחוס התרבותי לסיבובו, מה שהוא עושה לטבע ולנו ועל זה שאין צד חשוך לירח.... האם הלבנה היא זכרית יותר או נקבית יותר? האם המדע הצליח להסביר את תופעת הירח?

האם ידעת ש:

1. ייתכן שהירח נוצר מפגיעה מטאורית לפני 4.6 מיליארדי שנה שקרעו חלקים מכדור הארץ שעפו לחלל והצטברו להיות הירח. ייתכן שהירח חלול בכלל. 2. הירח והשמש נראים באותו גודל לעין האדם כי יש יחס מדוייק בין המרחק של הירח לכדור הארץ, המרחק של השמש והגודל של השמש והירח. יש פה דיוק מפליא ממש. 3. לירח אין צד אפל וחשוך וכן יש חלק רחוק שלא ניתן לראותו מהארץ, כי הסיבוב של הירח סביב עצמו תואם את הסיבוב שלו סביב כדור הארץ ובכך אנחנו רואים תמיד רק צד אחד(ליתר דיוק אנו רואים 59% מהירח) זה לא אומר שהצד השני לא מקבל קרני שמש זה פשוט אומר שאנו לא רואים אותו. 4. הירח יוצר וקשור לגאות והשפל של כל המים על כדור הארץ גם בתוכנו. כוח המשיכה שלו והתנועה של ביחס לכדור הארץ משפיעים על המים. 5. הירח הוא הפנס הלילי של כל היצורים החיים מאז שהגיע לכאן. פעם בירח הלילה כולו היה מואר ואתו כל חיי. האדם לקח יום זה ליום של חגיגה והילולה. יום של הארת החשיכה. 6. לירח 4 נקודות מצב ביחס אלינו מלא, חצי ,חדש וחצי בין כל מצב יש בערך 7 ימים. כפי הנראה השבת של פעם לפני שעורבבה בזמן הטכנוספרי והיומן הגראוגיאני נספרה לפי הזמנים האלה - שהירח מלא, חדש או חצי זו השבת. 7. המחזור הנשי משול גם לירח ויושב על אותה פעימה. בימי עבר שכולנו היינו מחוברים לזמן הטבעי כל בנות השבת היו מדממות ביחד וביחס לירח. 8. לירח כמה מחזורים: - הזמן שלוקח לירח להסתובב סביב כדור הארץ (בהסתכלות מהחלל) שהוא כ 28 יום - הזמן שלוקח לירח להסתובב סביב עצמו גם כ 28 יום וזו הסיבה למה אנו רואים רק צד אחד של הירח - הזמן שלוקח לירח להיות חדש - הסייקל שנראה מהארץ דרך חצי ירח וירח מלא והוא לוקח 29.5 ימים

- הזמן שלוקח לירח לחזור לאותה נקודה בשמיים לוקח כ 27.3 ימים אפשר מזה להבין שאנו סופרים 12 חודשים לפי מה שהעיניים שלנו רואות אבל בפועל יש פה 13 מחוזרים בשנה. זה הכל נקודת מבט ונראה שכל היומנים הירחיים כגון יהדות הסתמכו על מה שנראה לעין ללא התחשבות בסייקל השנתי או הכוכבי (בפרק הבא נרחיב על תנועת 13 הירחים). כעת אנו באים לאחד את כל הידע הזה לכדי הבנה כוללת. 9. הירח הוא תזכורת לנו לתנועה ושינוי, זהו זמן לחגוג ביחד ולהתכנס. זה אחד הדברים המובהקים שמאחדים את כל האנושות. פעם בירח כולנו תחת הירח המלא, זמן טוב להתכנס ולהאיר את מה שבדרך כלל נשאר בחושך. 10. קצת קונספירציות: יש הטוענים שהירח חלול, יש הטוענים שזה בסיס של חוצנים, סוג של האח הגדול שיושב לו למעלה. אומרים שהצירוף המקרים של צורת וגודל הירח לא הגיוניים, שכל המכתשים שם הם באותו עומק ולא נראים אמיתיים, טוב קצת לשחק עם הלא נודע גם על זה נרחיב בהמשך. נראה שעדיין אין הסבר מדעי מדוייק והרבה נשאר לא ידוע.

דרך חקר ושאלה מתמדת אנו בוחרים את קלמר האמונות שלנו שמשרתות את ההתפתחות האישית. הירח הוא עוד חבר לדרך בין עם הוא תופעה מדעית, מעשה האלוהים או יצירה מופלאה של יצורים תבוניים או אולי קצת מהכל. עד אז אנו נקבל את מתנתו עלינו ונהלל את קיומו של הדבר המופלא הזה מעל ראשינו. מקאטו מנחה טקסי קקאו אחת לירח מלא וחוגג את עצם הקיום של הדבר הפראי הזה. הוא זכרי והוא נקבי והוא בתוך תפיסת עולמי, הלונה, הלבנה הירח, אנו מודים לך.


46 views0 comments

Recent Posts

See All